Uutisen päiväys

16.12.2010← Takaisin

Seuratoiminnan kehittämistukea haettava 15.3.2011 mennessä

  Vuonna 2011 seuratoiminnan kehittämistukea voi hakea kahteen eri tarkoitukseen: päätoimisen työntekijän palkkaukseen sekä seuran liikunta- ja urheilutoiminnan kehittämiseen. Rahat myöntää Opetus- ja kulttuuriministeriö ja ne ovat kokonaisuudessaan Veikkauksen tuottoa.

  Ensi keväänä jaossa on tukea jälleen myös päätoimisen työntekijän palkkaukseen. Työntekijä voidaan palkata seuran hallintotehtäviin, lasten ja nuorten urheiluun tai aikuisten terveyttä edistävään liikuntaan liittyviin tehtäviin. Tukea myönnetään sadalle seuralle 1.8.2011 - 31.5.2013 väliselle ajalle. Palkattavan tehtävän on oltava uusi toimi seurassa.

  Lasten ja nuorten kehittämistukea voi hakea seuraaville hankkeille: seuran kehittäminen Sinettiseuraksi, ohjaajien ja valmentajien osaamisen kehittäminen, harrastusmahdollisuuksien lisääminen 6 - 19 -vuotiailla sekä uutena tukimuotona 11 - 15 -vuotiaiden harjoittelukulttuurin kehittäminen.

  Aikuisten terveyttä edistävän liikunnan kehittämistukea voi hakea ohjaajien osaamisen kehittämiseen, uuden säännöllisen toiminnan lisäämiseen, aikuisten liikuntatoiminnan aloittamiseen ja kuntayhteistyöhön.

  Lasten ja nuorten sekä aikuisliikunnan kehittämistukien toiminta-aika on 1.6.2011 - 31.7.2012. Hanketuen suuruus on 1000 - 8000 euroa hanketta kohden.

  Kaikkien tukimuotojen hakuaika alkaa 15.12.2010 ja päättyy 15.3.2011. Katso tarkemmat hakukriteerit ja -lomakkeet osoitteesta www.seuratuki.fi