Uutisen päiväys

14.3.2016← Takaisin

Wanhojen Hiihtoveikkojen tapaaminen Jyväskylässä 26. - 27.5.2016

Wanhat Hiihtoveikot ry:n vuositapaaminen ja vuosikokous järjestetään Jyväskylän Laajavuoressa torstaista perjantaihin 26. - 27.5.2016.

Tapaamisen muisteluteemoina ovat Oberstdorfin MM-hiihdot 1987 ja Calgaryn talviolympialaiset 1988, samojen vuosien ampumahiihdon OK- ja MM-kilpailut sekä paralympialaiset Innsbruckissa 1988. Kisojen mitalisteja kutsutaan kunniavieraiksi.

Wanhoilla Hiihtoveikoilla on Hiihtoliiton eri lajiryhmistä, ampumahiihtäjistä ja paralympiahiihtäjistä noin 180 jäsentä, jotka ovat kansainvälisen tason toiminnassa mukana olleita kilpailijoita, valmentajia tai hiihtojohtajia. Jäseninä on myös entisiä naisedustushiihtäjiämme (entiset Hiihtosiskot).

Toukokuun tapaamisen ohjelmassa on ensimmäisenä päivänä Tapio Rautavaara -konsertti.

Vuosikokouksessa käsitellään mahdollinen yhdistyksen nimen tarkennus (Wanhat Hiihtoveikot ry). Jäsenet saavat kokouskutsun huhti-toukokuun vaihteessa jäsenkirjeenä.

Yhdistyksen puheenjohtajana toimii Pekka Toivonen.

 

Teksti ja valokuvat Matti Harju:
Kuva 1: Wanhat Hiihtoveikot Laajavuoren yhteiskuvassa kesäkuussa 2015.
Kuva 2: Puheenjohtaja Pekka Toivonen ja hiihtosiskoja Laajavuoressa 2015.