Uutisen päiväys

← Takaisin

MATTI SUNDBERG SUOMEN MAASTOHIIHTO YHDISTYKSEN JOHDOSSA

Toukokuun 8. päivä perustettu Suomen Maastohiihto yhdistyksen toimeenpaneva hallitus on kokoontunut ensimmäiseen kokoukseen. Hiihtoliiton varapuheenjohtaja, vuorineuvos Matti Sundberg toimii maastohiihdon yhdistyksen puheenjohtajana. Keski-Pohjanmaan hiihto ry:n puheenjohtaja Reijo Alakoski toimii varapuheenjohtajana.

Puheenjohtaja Matti Sundberg johtaa Suomen Maastohiihdon yhdistyksen toimintaa puheenjohtajana ensimmäiseen piirivaltuuston kokoukseen saakka syksyllä 2009. Piirivaltuuston kokous, korkeimpana päättävänä toimielimenä päättää, kuka johtaa yhdistystä siitä eteenpäin.

Toimeenpaneva hallitus valittiin yhdistyksen perustamistilaisuuden järjestäytymiskokouksessa 8.5.2009 Jyväskylässä.

Yhdistyksen hallitus kokoontui Kokkolassa 25.5.2009 ja kävi läpi asiat ja tehtävät, jotka tulee hoitaa nopealla aikataululla kuntoon jatkojärjestäytymisen ohella.

Yhdistys aloittaa toimintansa 1.7.2009.

Yhteistoimintaneuvottelut Suomen Hiihtoliiton kanssa aloitetaan 17.6.

Ne piirijärjestöt, jotka eivät vielä ole voineet tehdä päätöksiä liittymisestään maastohiihdon piirien perustamaan yhdistykseen, voivat tehdä päätöksensä myöhemmin. Yli puolet hiihtopiireistä allekirjoitti perustamiskirjan jo Jyväskylän kokouksessa.

Seurat ovat edelleen Suomen Hiihtoliiton ja hiihtopiirien (18 + FSS) jäseniä, kuten ennenkin, eli seurojen liittymispäätöksiä ei tarvitse tehdä erikseen.

Piiriorganisaatioille tiedotetaan asioiden etenemisestä. Piirien tehtävä on tiedottaa ja pitää seurat ajantasalla, kuten tämän hetkenkin maastohiihdon toiminnoissa toimitaan.

Tiedustelut:
Matti Sundberg, puh. 040 500 6677
Hannu Koivusalo, puh. 050 407 7500